Бібліотечні стратегії

Плануємо роботу публічної бібліотеки на 2021 рік

2021 рік ООН проголошено як 
Міжнародний рік творчої економіки для стійкого розвитку (A/RES/74/198)
Міжнародний рік овочів і фруктів (A/RES/74/244)
Міжнародний рік миру і довіри (A/RES/73/338)
2020 - 2021 навчальний рік оголошено роком математичної освіти
Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження щодо підготовки та відзначення у 2021 році 100-річчя заснування Національної академії внутрішніх справ.
Постанови Верховної Ради України:
Про відзначення 150-річчя з дня народження Василя Стефаника
Про відзначення 150-річчя з дня народження Лесі Українки
Міські цільові програми, на які ми маємо орієнтуватися, плануючи діяльність бібліотеки - за цим посиланням.
У 2021 році ми відзначатимемо
425 років з дня народження (1596 рік):
Петро Могила (пом. 1647) — церковний та політичний діяч, педагог, митрополит Київський, Галицький і всієї Русі (31 грудня);
375 років з дня народження (1646 рік):
Іван Ілліч Скоропадський (пом. 1722) — гетьман Лівобережної України (1708—1722);
300 років з дня народження (1721 рік):
Іраклій (Гераклій) Костецький (пом. 1768) — діяч чернечого Чину св. Василія Великого в галузі просвіти і шкільництва, місіонер-проповідник, підніс значення Теребовлянського (Підгорянського) монастиря до центру студій для чернечої молоді.
Тихон (в миру Тарас Якович Якубовський) (пом. 1786) — український релігійний діяч в добу Гетьманщини, педагог, Єпископ Російської православної церкви.
175 років з дня народження (1846 рік):
Іван Григорович Верхратський (пом. 1919) — мовознавець, фольклорист, письменник (24 квітня);
Микола Миклухо-Маклай (пом. 1888), етнограф, географ (17 липня);
150 років з дня народження (1871 рік):
Косач Лариса Петрівна (Леся Українка) (пом. 1913) — видатна українська письменниця та громадська діячка.
125 років з дня народження (1896 рік):
Іван Сергійович Паторжинський (пом. 1960) — оперний співак, педагог, народний артист СРСР (3 березня);
Надія Віталіївна Суровцова (пом. 1985) — громадська діячка, політв'язень, журналістка (18 березня);
Василь Недайкаші (пом. після 1965) — командир куреня Низових запорожців Армії УНР (21 березня);
Борис Григорович Монкевич (нар. 1896), сотник Армії УНР, військовий історик (25 березня).
КАЛЕНДАР ЛІТЕРАТУРНИХ ДАТ НА 2021 РІК МОЖЕТЕ ЗАВАНТАЖИТИ ТА РОЗДРУКУВАТИ ТУТ
Українські книжки - ювіляри 2021 року
945 років Ізборнику Святослава (1076) Створений 1076 року. Ізборник — це пам'ятка давньоукраїнського перекладного письменства, що була створена для чернігівського князя Святослава Ярославича. Загалом Ізборників було два. Вважають, що перший був переписаний з болгарського ориґіналу — збірника царя Симеона.
460 років (1556 - 1561) Створення рукописної книги «Пересопницьке Євангеліє» – визначної пам’ятки староукраїнської мови та мистецтва, одного з перших українських перекладів канонічного тексту із старослов’янського оригіналу, здійсненого Михайлом Василевичем та архімандритом Пересопницького монастиря (на Волині) Григорієм. Книжка стала символом української державності, на ній президенти присягають на вірність народу України. Нині пам’ятка зберігається в Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського.
440 років (1581) Перше повне видання «Острозької Біблії», видрукованої староукраїнською мовою в Острозі друкарем Іваном Федоровим на кошти К.К. Острозького
375 років (1646) Вихід пам’ятки української культури XVII ст. «Перло многоценное» - збірки творів (прозових і віршованих) релігійно – моральної тематики. Написана і видана вченим – богословом і педагогом Кирилом Ставровецьким (Транквіліон, ? – 1646)
175 років (1846) Опублікування у Москві О. Бодянським «Історія Русів» («История русов или Малой России») – визначна пам’ятка історичної прози і публіцистики другої пол. XVIII ст., що відтворює події в Україні від найдавніших часів до 1769 р., написана російською мовою з українізмами (авторство не встановлено)
160 років (1861) Шевченко Т. Г. (1814 – 1861) уклав посібник для навчання грамоти українською мовою в недільних школах «Букварь южнорусский»
145 років (1876) Нечуй – Левицький І. С. ( 1838 – 1918). Повість «Микола Джеря»
135 років (1886) Карпенко – Карий І. (1845 – 1907). П’єса «Безталанна»
135 років (1886) Шевченко Т. Г. (1814 – 1861). Поема «Гайдамаки»
125 років (1896) Ольга Кобилянська (1863 – 1942). Роман «Царівна»
Улюблені багатьма українцями твори світової літератури  також відзначатимуть ювілеї 
130 років (1891) Конан Дойл “Пригоди Шерлока Холмса”  Опубліковано перше оповідання (автор назвав його повістю) “Скандал у Богемії”. На основі цього твору був знятий один із фільмів знаменитого радянського телесеріалу про Холмса – “Скарби Агри”. Саме там фігурує Ірен Адлер — єдина жінка, від якої славетний детектив зазнав поразки.
До слова, саме у “Скарбах Агри” вперше в серіалі про Холмса були використані кадри справжнього Лондона. А паровий катер, на якому, за сюжетом твору, втікали злочинці, у фільмі перейменували на “Діану”, хоча у книзі він звався “Авророю”. Зважаючи на те, що кінострічка вийшла у 1983 році, логіка перейменування — зрозуміла...
130 років (1891) Оскар Уальд “Портрет Доріана Грея”.  Як і твір Конан-Дойля про Шерлока Холмса, роман Оскара Уайльда “Портрет Доріана Грея” екранізовувався неодноразово (а точніше — більше 25 разів!), проте наймолодші кіноглядачі знають і один, і інший твір насамперед за найсучаснішими кіновтіленнями — відповідно з детективного бойовика Гая Річі “Шерлок Холмс” та британського фільму режисера Олівера Паркера “Доріан Грей”. Прем'єра обох стрічок відбулась у 2009-му, причому “Доріана Грея” – 09.09.09.
Цікаво, що свій єдиний роман і найвідоміший твір Оскар Уайльд написав усього... за три тижні.
Плануючи роботу на наступний рік слід пам'ятати, що промоція нових надходжень у фонд, особливо, що надійшли за програмою УІК - має бути щоденною діяльністю, адже бібліотеки мають дбати, передусім, про залучення до користування новими надходженнями якнайбільшу аудиторію користувачів.
У бібліотеках ми маємо компетенції та досвід щодо розповсюдження, інформації та спілкування з громадянами, тому ми беремо на себе відповідальність за поширення інформаії про цілі сталого розвитку. З огляду на це рекомендую:
Бібліотеки і цілі сталого розвитку. Посібник ІФЛА. Мета посібника - допомогти бібліотекарям у їхній адвокації шляхом надання рекомендацій про те, як переконливо представляти свою бібліотечну діяльність, проекти та програми і їх вплив на громади  і життя людей.
КУРС "БІБЛІОТЕКИ У ДОСЯГНЕННІ ЦІЛЕЙ СТАЛОГО РОЗВИТКУ
Бібліотечна карта світу  надає нам унікальний цифровий простір, щоб поділитися своєю історією, яка демонструє внесок наших  бібліотек у досягнення цілей сталого розвитку, а також допомогти бібліотекам в інших країнах світу показати потенціал, який вони мають, тим, хто приймає рішення, та домогтися їх підтримки. 
Бібліотека як простір знань - це стартовий майданчик усіх цілей сталого розвитку, який сприяє діяльності людей в різних секторах громадянського суспільства та владі, а також є місцем для бажаючих включитися у цей процес, де вони об'єднаються.    
Сьогодні бібліотека може  сприяти досягенню цілей  сталого розвитку у  багатьох сферах. Це може бути пов’язано із забезпеченням громадян кращими навичками читання та розуміння демократії через надання вільного простору для дебатів та думок. Вона є місцем для  взаємовідносин між громадянами та установами, між партнерами або місцем для нових, інноваційних ідей (місцем зустрічі людей та ідей). 
Розробки та інновації, через які проходять публічні сьогодні публічні бібліотеки, безсумнівно, змінять поле діяльності бібліотек до невпізнання як на технологічному рівні, так і на рівні послуг, що пропонуються користувачам. І, однозначно, на статус бібліотекаря. Тож, щоб бібліотекарю вижити у майбутньому, потрібно тримати руку на пульсі усіх змін і оперативно реагувати на них. Адже, по  Дарвіну, виживає не сильніший і не розумніший. Виживає той, хто вміє пристосовуватися до змін.
Функції бібліотекаря змінювалися від хранителів культури - розповсюджувачів культури до творців культури. Вже у цьому столітті за дуже короткий час відбулися декілька культурних революцій, починаючи із можливості для кожного записувати самостійно відео, і відтоді ця можливість тільки покращується: програми, які раніше були доступні  для професіоналів для запису, редагування та створення ефектів, стали доступні кожному. Друга революція - можливість спільного доступу та залучення. Це  платформи: Youtube, Vimeo та соціальні медіа на чолі з Facebook. Тепер стало можливим завантажити відео в інтернет на радість і  користь (буває суперечливу) всієї планети. 
Третя культурна революція - підключення та збагачення. Що повинні робити бібліотеки?
Робити людей і світ багатшими. Стосовно досвіду, спільнот, навчання, навичок, нових культурних контекстів, етики, перспективи, цікавості  тощо. Через  взаємодію та реакцію. Через спільне вирішення проблем.
Лідируючі позиції будуть  не у  мовників, телеканалів, що належать великим корпораціям, а у нових гравців: активістів, любителів, блогерів, влогерів, письменників та гуру. Вони створюють свою аудиторію, з якою дискутують, досліджують, експериментують та розвиваються. Ті, хто може постійно захоплювати аудиторію та взаємодіяти з нею цифрово та аналогічно, будуть потужнішими, ніж традиційні мас медіа. Саме бібліотекарі  мають  допомагати молодим людям (і всім іншим),  надати можливість експериментувати, сприяти наполегливості, необхідній для підвищення кваліфікації.
Наявність власної справи та ведення бізнесу в Інтернеті стане все більш поширеним явищем. Бібліотека має стати стартовим майданчиком - місцем зустрічі з доступом до обладнання, мереж та можливістю навчання.
Право на достовірні знання може стати однією з нових світових цілей. І бібілотекарі братимуть відповідальність за рівень медіаграмотності громадян. 
Перспектива бібліотекарів : від керівників знань, кураторів, які класифікують та сортують інформацію, - до інструкторів та керівників у створенні нових медіапродуктів, які пов'язують людей  та збагачують їх.
Нові вимоги до бібліотекарів:
Вміти творити та вести  творчі студії
Бути майстерним, допомагаючи іншим,  "онлайн-гуру"
Вміти консультувати щодо етики, самооцінки, критичного мислення тощо.

Тож е забудьте включити у річний план і роботу над   розвитком  власних компетенцій та знань.
Як вирахувати бюджет річного робочого часу кожного працівника - читайте тут
Для планування робочого часу застосуйте  Норми тривалості робочого часу на 2021 рік  та зауважте Про перенесення робочих днів у 2021 році
Ефективного планування вам!
ПЛАНУЄМО РОБОТУ БІБЛІОТЕК НА 2020 РІК
      При плануванні роботи бібліотеки на наступний рік дуже важливо шукати власну внутрішню мотивацію та ентузіазм. Сьогодні перед бібліотеками стоїть надзвичайно багато викликів, на які необхідно реагувати, шукати і пропонувати реальним і потенційним відвідувачам такі послуги і такий контент, що найбільшою мірою відповідають їх потребам. За простором, наповненням, формами роботи, рівнем компетентностей персоналу і потребами відвідувачів бібліотеки дуже різняться. Незмінною залишається одна із важливих функцій бібліотеки - просвітницька, суттю якої є поширення знань. Значення просвітницької функції бібліотек в даний час посилюється, тому що, з одного боку, відбувається зубожіння інтелектуального і  морального потенціалу суспільства, з іншого - активний розвиток комп'ютеризації, що дозволяє оптимально задовольнити ділові, прагматичні потреби особистості.
ООН визначено 2020 рік  - роком сімейних фермерських угідь, а також роком боротьби зі злиднями. Також 2020 названо роком водних ресурсів, осіб африканського походження та енергетики для кожного. Такі орієнтири було визначено недарма. Вони є серйозною проблемою, а ООН виділяє близько десяти років задля якнайскорішого подолання проблеми. Представники організації запевняють, що кожному треба знати трошки більше про нагальні складнощі та те, що відбувається навколо.
2020 рік оголошено також  Міжнародним роком здоров'я рослин (International Year of Plant Health). На це рішення вплинув той факт, що за даними Продовольчої і сільськогосподарської організації Об'єднаних націй (FAO) щорічно у світі втрачається до 40% продовольчих культур із-за шкідників, хвороб і бур'янів. Звичайно, дуже важливою була визнана необхідність донесення цих фактів до широкої громадськості і людей, що визначають політику в агропромисловому секторі господарства країни.
У музеї Біблії в Вашингтоні проголосили “2020 – Всесвітній Рік Слова Божого”.
Книжковою столицею світу 2020 року стане столиця Малайзії Куала-Лумпур. Про це повідомляється на офіційному сайті ЮНЕСКО. Зазначається, що це місто було обране через великий акцент на інклюзивній освіті, розвитку освіченого суспільства та доступному читанні для всіх верств населення міста.
Цілі сталого розвитку (ЦСР), яких на сьогодні дотримуються всі країни світу, встановлюють власні показники розвитку і включають 17 цілей і 169 конкретних завдань. Перелік ЦСР був офіційно затверджений на засіданнях Генеральної Асамблеї ООН в кінці вересня 2015 року.
Основні пріоритетні завдання модернізації діяльності бібліотек Києва визначено на с.17 Комплексної міської цільової програми "Столична культура: 2019-2021 рр."
Діючі міські цільові програми, на які мають орієнтуватися бібліотеки у своїй діяльності, - тут.
Без залучення громадськості до активностей - бібліотека мертва. Тож корисним буде перед плануванням ознайомитися із дослідженням щодо громадянського залучення.
Обличчя історії і культури України формують особистості. Ми маємо привертати увагу до видатних постатей, які стали гордістю України.
У 2020 році ми відзначатимемо:
450 років з дня народження Памво Беринди – відомого українського лексикографа, мовознавця, який залишив по собі великий літературний доробок та неабияк вплинув на розвиток національної літератури.
175 років з дня народження Олени Косач – тітки Лесі Українки. Вона є авторкою низки гумористичних та історичних віршів, декількох поем.
125 років з дня народження Максима Рильського – дуже відомого українського поета, перекладача та мовознавця. Рильський за роки свого життя випустив чимало збірок поезій та перекладів, а його твори вивчаються у школах й досі.
Згадуючи про ювілеї письменників і поетів у 2020 році, треба не забувати, що також у квітні святкуватиметься ціле століття від часу народження Григорія Тютюнника – письменника, прозаїка та поета, який працював над відродженням національної словесності.
Також у 2020 році відзначатиметься 160 років з дня народження відомого російського письменника Антона Чехова, який є одним з найвідоміших драматургів світу. Його твори перекладені більш ніж на сто мов та є популярними в усьому світі.
130 років з дня появи на світ Бориса Пастернака. Ця людина за свою діяльність була удостоєна Нобелівської премії у галузі літератури, але Пастернак був змушений відмовитися від неї через цькування з боку радянського уряду.
У 2020 році відзначатиметься 215 років з дня народження Ганса Андерсена – всесвітньовідомого данського прозаїка та поета. Саме в день народження письменника у всьому світі святкується Міжнародний день дитячої книги.
120 років з часу появи на світ Антуана де Сент-Екзюпері – французького письменника, поета, який був удостоєний титулу віконта. Письменник мав численні нагороди, а його твори вивчаються в начальних закладах усього світу.
А тепер трохи про книжкові ювілеї. 
425 років з часу публікації всесвітньовідомої трагедії Шекспіра «Ромео та Джульетта», що розповідає про любов молодого хлопця та дівчини з двох ворожих веронських родів.
235 років від дати публікації книги «Пригоди барона Мюнхгаузена», написаної письменником Еріхом Распе.
У 2020 році виповнюється 180 років з часу виходу у світ "Кобзаря" Т.Г.Шевченка.
Цілих 170 років тому вперше було опубліковано роман «Життя Девіда Копперфільда, розказане ним самим», написаний Чарльзом Діккенсом.
155 років тому вперше видавництвами було опубліковано роман «Вершник без голови»  Томаса Ріда.
А ще 150 років тому Жуль Верн опублікував один з найвідоміших творів сучасності – роман «20000 ллє під водою».
140 тому світ вперше побачив роман Федора Достоєвського  «Брати Карамазови».
 130 років тому було опубліковано відомий твір «Портрет Доріана Грея», написаний Оскаром Уайльдом.
65 років тому був опублікований відомий та дуже популярний роман «Лоліта» Володимира Набокова.
55 років тому Микола Носов опублікував надзвичайно популярну дитячу книгу «Незнайко на Місяці».

Стратегія розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року

Культурна столиця Поділля


     29 жовтня 2015 року у відділі краєзнавства центральної міської бібліотеки департаментом гуманітарної політики Кам’янець-Подільської міської ради проведено Стратегічну сесію щодо розробки Стратегії розвитку галузі культури міста Кам’янця-Подільського до 2020 року «Культурна столиця Поділля».
   Учасниками сесії були представники органів місцевого самоврядування – заступник міського голови Дмитро Васильянов, директор департаменту гуманітарної політики Альона Кузема, заступник директора департаменту – начальник управління культури і туризму Петро Гаврилюк, заступник начальника управління – завідувач відділу культури Олеся Королюк; працівники закладів культури та мистецтва, громадськість міста, представники ЗМІ.
     Насамперед була сформована Місія Стратегії та Візія культури: куди йдемо: «Культурна столиця Поділля» – сучасний інноваційно-культурний простір регіону.
      З інформацією про виконання завдань напрямків «Комплексної програми розвитку галузі культури міста Кам’янця-Подільського на 2011–2015 роки» виступили директори закладів культури та ПСМНЗ.
    Начальник управління культури і туризму Петро Гаврилюк повідомив про результати голосування по вибору логотипу Стратегії, зробив аналіз анкетування, яке проводилось упродовж вересня-жовтня місяця поточного року серед жителів міста щодо формування Стратегії розвитку галузі культури міста та з метою оцінки надання послуг закладами культури населенню міста, об’єктивного висвітлення проблем галузі культури, пошуку нових форм та методів роботи установ культури, вивчення нових можливостей для всебічного розвитку творчого самовираження особистості.
   Активно та динамічно працівники закладів культури та мистецтв прийняли участь у «мозковому штурмі», модератором якого виступила директор департаменту Альона Кузема по
визначенню:
      - основних принципів розвитку галузі культури,
      - стратегічних пріоритетів,
      - шляхів реалізації поставлених завдань.
  Підводячи підсумки сесії заступник міського голови Дмитро Васильянов подякував працівникам культури і мистецтв за їхню працю та запевнив, що міська влада сприятиме реалізації та виконанню запланованих заходів по Стратегії розвитку галузі культури міста до 2020 року «Культурна столиця Поділля».

______________________________________________________________________________________Немає коментарів:

Дописати коментар